Hírek
Harmadik éve a fotográfia bűvöletében
A Dömötör Mihály fotóművész által vezetett fotószakkör immár harmadik éve vezeti végig az érdeklődőket a fényképezés rejtelmein, és idén is sikeresen zárta első félévét, hogy a megérdemelt nyári pihenő után szeptemberben folytassa a munkáját.
Történelmünk sorsfordító eseményeit idéztük fel a zene és versek segítségével
Történelmi kalandozásokban volt részük mindazoknak, akik június 27-én ellátogattak a Délvidék Házba. A szabadkai Lányi Ernő Iparos Művelődési Egyesület irodalmi szakosztályaként működő ArGaRo együttes volt a vendégünk, zenés irodalmi műsoruk segítségével keresztény kultúránk alapjaitól a balladákon, a múlt század vérzivataros eseményein át juthattunk el a mai délvidéki embert foglalkoztató gondolatokig.
Impériumváltás a Csongrád Vármegyei Horgoson címmel tartott ismeretterjesztő előadást Vass Zoltán történész
Mekkora területi és gazdasági veszteséggel kellett megalkudnia Csongrád Vármegyének Horgos elvesztésével és hogyan kezdődött Horgos tudatos leépítése a Szerb Horvát Szlovén Királysághoz való elcsatolással? Az akkoriban 12 ezer lelket számláló Horgos nagyközség 11999 magyarja hogyan kérte Magyarország segítségét, és a hosszas huzavona után hogyan veszítette el minden reményét ugyanez a magyarság a Határmegállapító Bizottság döntésének 1924 június 4-i aláírásával? A Szegedért folytatott harc mellékszereplőjeként hogyan lett Horgos Trianon legnagyobb vesztese? Ezekre a kérdésekre is választ kaptunk Vass Zoltán történész előadását hallgatva, a Délvidék Ház legutóbbi ismeretterjesztő rendezvényén.
Belső térkép – Zenés-irodalmi műsor a nemzeti összetartozás napja alkalmából
A nemzeti összetartozás napja és új köteteik apropóján június 6-án, lelkes hallgatóság előtt „Belső térkép” címmel zenés, irodalmi pódiumestet és beszélgetést tartott a Délvidék Házban a Ketten a versben művészeti formáció Artisjus-díjas színművészei, Tallián Mariann író és Lázár Balázs költő.
A szecesszió délvidéki fővárosába, Szabadkára látogatott a Délvidék Ház Baráti Társasága
Kissé megelőzve június 10-ét, a szecesszió világnapját, a Délvidék Ház 2024. június 1-jére, szombatra, hirdetett kirándulást a szecesszió délvidéki fővárosába, Szabadkára. Az egynapos, a Magyar Házak által támogatott, kedvezményes árú honismereti utazásra elsősorban a Délvidék Ház Baráti Társaság tagjai jelentkeztek. A kirándulást a szegedi Top-Tours utazási irodával együttműködésben bonyolítottuk.
Az ember és a síkság – Visinka Jenő kiállítása
„A nem a délvidéki ég alatt születettek számára a síkság nem egyéb, mint egy végtelen vízszintes vonal a horizonton, az üres teret kettészelő egyenes, a puszta megtestesülése, amiből hiányoznak az ormok, nincsenek szurdokok, és az idetévedő idegen hosszan utazhat anélkül, hogy vizet vagy erdőt kellene kerülnie. Ha viszont valaki beleszületik ebbe a tájba, mint hatvanöt évvel ezelőtt Visinka Jenő, és ráadásul a festő szemével, meg az alkotó képzeletével együtt jön a világra, látja a puszta élettel telítettségét, a vajdasági táj nagy misztériumait. Hogy süt a nap, sarjad, érik a gabona, az emberek munkájuk által gyarapodnak, a fiúk szerelmesek a lányokba, a lányok meg a fiúkba, vagyis minden a természet parancsolatának van alárendelve. Ezt, a táj és a tájban élő ember harmóniáját festi immár negyvenöt éve Visinka Jenő.”
Oly korban éltem én… – Radnóti Miklósra emlékeztünk a zentai Mécsvirág együttessel közösen
Radnóti Miklós halálának 80. évfordulója alkalmából, a zentai Pro Urbe-díjas Mécsvirág együttes – Verebes Krnács Erika előadóművész, valamint Baráth Hajnal Anna és Zsoldos Ervin verséneklő – verses-zenés előadásával emlékeztünk a költőre.
Horgostól a csillagokig – Dr. Kiss László csillagász univerzuma
Dr. Kiss László az MTA csillagászati és földtudományi kutatóközpontjának főigazgatója. 2002 óta egy aszteroida a nevét viseli. Hét éven át Ausztráliában végzett kutatómunkát, majd az exobolygók kutatási tervével hazatért. Számos kisbolygót fedezett fel, ezek közül az elsőt szűkebb szülőföldjéről, Horgosnak nevezte el. Vendégünket a 2023-ban a Magyar tudomány kategóriában neki ítélt Prima Primissima díj kapcsán kérdeztük a kezdetekről, a csillagászatról, a csillagászat felé terelő behatásokról és a nemzetközi tudományos karriert megalapozó háttérről. A remek hangulatú beszélgetés igazolta: Kiss László 2020-ban méltán érdemelte ki az év ismeretterjesztő tudósa címet.
Vendégünk volt Dani Zoltán, aki lelőtte a lopakodót, de életre szóló barátságot kötött annak pilótájával
Dani Zoltán székelykevei származású nyugalmazott ezredes, aki nemzetközi ismertségre és hírnévre a délszláv háború alatt tett szert, amikor is 1999. március 27-én, a Nato légicsapások negyedik napján, egységével lelőtt egy F-117 „Nighthawk” típusú repülőgépet. A Délvidék Ház vendégeként arról mesélt nekünk, hogy miként sikerült a legegyszerűbb, akkoriban használatos légvédelmi rendszert úgy alkalmazni, hogy győzelmet arathasson a csúcstechnológia felett.
Húsvéti ünnepváró rendezvényt tartottunk, délvidéki vendégekkel
A Délvidék Házban a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület hagyományőrzői és Fazakas Attila atya segítségével elevenedett meg előttünk, milyen is a húsvét a Délvidéken. Vendégeink nem csak a kereszténység legnagyobb ünnepéhez kötődő egyházi- és világi hagyományokról beszéltek, de énekkel, locsolóversekkel, barkaajándékozással is igazi lélekemelő, ünnepváró hangulatot teremtettek mindazok számára, akik velünk voltak rendezvényünkön.